Baharın Getirdiği Stres ve Depresyondan Arınmak İçin...

 

Soğuk ve kasvetli kış günlerini geride bırakmaya başladığımız şu günlerde bahar mevsiminin enerjisi dört bir yanımızı kuşatmaya hazırlanıyor..Doktor Mehmet Yavuz, ruhunuzu arındırmanın yöntemlerini anlatıyor

Derin Nefes Alın

Sırtınız dik olarak oturun. Yavaş yavaş ve derin derin nefes alın. Havanın vücudunuza dolması ile birlikte karnınız şişecektir. Nefes alışınızı hissetmek için elinizi karnınıza koyun. İçinizi mümkün olduğunca havayla doldurduktan sonra birkaç saniye süreyle nefesinizi tutun. Şimdi bir mum üflüyormuş gibi nefesi dudaklarınızın arasından verin. Nefesin vücudunuzdan dışarı çıkarken hissettiğiniz duygu üzerinde yoğunlaşın. Bu işlemi beş kez tekrarlayın ve sonra da birkaç dakika sakince oturun. 

Hobilerinizle Uğraşın..

Sevdiğiniz işlerle uğraşmak stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Nelerden hoşlandığınıza karar verin ve bunları düzenli olarak yapmaya çalışın. 

Bahçeyle Uğraşın..

Evde bahçe veya ev işleri ile uğraşın. Kısa bir yürüyüş bile stresle baş etmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Daha aktif olmak için neler yapabileceğinizin listesini yapın. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni şeyler ekleyin. 

Pozitif Olun..

Olaylara çok yönlü bakabilmek, nedenlere takılmadan çözüme odaklı düşünmek, yılgınlık duygusunu asla yaşamamak, yaşanan her olaydan bir ders çıkarmaya çalışmak size iyi gelecektir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !